Wyobraź sobie, że siedzisz w samolocie i za chwilę masz lecieć na lot widokowy. Obserwujesz jak do samolotu wbiega zdyszany pilot, przeprasza za spóźnienie, ale miał akurat mega ciężką noc i prawie nie zmrużył oka...
Brzmi przerażająco?
Dodajmy do tego nietypową prośbę pilota, który aby nie powodować poślizgu, bo później lecą następne grupy pyta Ciebie czy masz coś przeciwko, aby olać przedstartową listę kontrolną i startować od razu.
Jak reagujesz?
W kwestii Twojego bezpieczeństwa chcesz bezwzględnie przestrzegać procedur, masz pretensje do pilota, chcesz wysiąść i odwołać wycieczkę byle tylko nie narażać się na niebezpieczeństwo. Dlaczego zatem kiedy mówimy o Twoich pieniądzach i ich bezpieczeństwie, tak często podchodzisz do handlu dokładnie w taki sposób jak ten pilot – bez przygotowania, w pośpiechu, praktycznie w biegu, pomijając swoją checklistę…
Proces przygotowań – checklista
Sama odhaczenie listy zajmuje ledwie kilka chwil. Musisz wiedzieć, że te działania poprzedzone są odpowiednim przygotowaniem w weekend kiedy wykresy się zatrzymują. Przygotowuję wówczas analizę ryków na których handluję, celem znalezienia miejsc, w których będę mógł podjąć decyzję o wstawieniu zlecenia.
Te czynności wykonuję każdego dnia, najczęściej kiedy wstanę rano.
- Jak się dziś czuję – być może Cię to zaskoczy, ale sprawdzam swoje samopoczucie. Kiedy źle się czuję unikam podejmowania decyzji handlowych, ponieważ to może wpłynąć na ich rezultat.Mam na myśli zarówno stan fizyczny jak i emocjonalny. Jeżeli masz gorączkę lub poprzedniego dnia pokłóciłeś się z żoną albo Twój kontrahent zerwał umowę – może lepiej odpuścić sobie ten dzień.
- Przegląd rynków – na jakich są poziomach cenowych oraz jak daleko im do wyznaczonych przeze mnie stref (poziomów cenowych). Pamiętaj żeby handlować tam gdzie warto, a nie tam gdzie akurat rzucisz okiem i coś Ci się wydaje.
- Kalendarz ekonomiczny [KLIK] – czy na rynkach które obserwuję będą miały miejsce tego dnia jakieś wydarzenia. Np. przemówienie prezesa EBC (Europejski Bank Centralny) albo dane z FED (odpowiednik EBC w USA). Ustawiam przypomnienia na 10 minut przed, aby mieć kontrolę nad swoimi pozycjami. Bardzo często zdarza mi się zamknąć swoje pozycje aby uniknąć nieprzyjemności, ponieważ wydarzenia takie mocno wpływają na handel krótkoterminowy. Na pewno chciałbym uniknąć otworzenia pozycji tuż przed takim wydarzeniem.
Jak widzisz, czynności tych jest niewiele, nawet początkującemu traderowi mogą zająć chwilę. Jeżeli nie możesz tych czynności wykonać rano, wykonaj je z całą pewnością w pierwszej chwili kiedy tylko dopadasz do rachunku brokerskiego.
Wygrywanie to nauka bycia przygotowanym
George Allen
Poniżej elementy niezbędne, bez których nie wstawiaj pozycji
- Pewność siebie: pisałem o tym cały artykuł w ubiegłym tygodniu [KLIK]. Upewniam się czy to miejsce na pewno jest tym na które czekałem (double-check)
- Kontrola: zastanów się nad czym w procesie handlu masz kontrolę. Podpowiedź – na pewno nie masz kontroli nad tym co zrobi rynek. Na pewno masz kontrolę nad tym co robisz TY. Odpowiednio dobieram wielkość pozycji aby kontrolować poziom kapitału. W tym momencie ustalam maksymalną kwotę którą godzę się stracić jeżeli okaże się że wystąpi zdarzenie inne od statystyczne zakładanego.
- Spokój: Wynika w dużej mierze z pewności siebie i odpowiedniego przygotowania. Może zostać zaburzony jednak przez czynniki zewnętrzne jak np. problemy rodzinne, finansowe ogólne sytuacje związane z życiem pozagiełdowym. Jeżeli w momencie wystąpienia zdarzenia jesteś myślami w zupełnie innym miejscu (np. zebranie w firmie, usypiasz dziecko) odpuść sobie – będą kolejne miejsca! Zdarza mi się handlować w samochodzie, ale tylko w korkach lub na światłach 😉 Chodzi o to, aby mieć chwilę na uspokojenie myśli i podjęcie ostatecznej decyzji!
- Koncentracja: nie chodzi o to aby wchodzić w stan ZEN żeby handlować. Jak pisałem wyżej wielokrotnie zdarza mi się handlować z telefonu, jednak robię to tylko gdy zrealizuje się wcześniej przygotowany scenariusz oraz mam chwilę na zebranie myśli. Pełna koncentracja jest potrzebna do przygotowania – zrobienia analiz. Do samego handlowania bardziej potrzebna jest dyscyplina
- Dyscyplina: wyrób w sobie nawyk działań, Ustal kiedy zachować się w jaki sposób a następnie BEZWZGLĘDNIE się tego trzymaj. Najlepsi traderzy nie muszą być geniuszami analitycznymi ani przewidywać przyszłość. Są zwyczajnie skuteczni w egzekucji swoich ustaleń.
Reasumując
Najpierw należy wyrobić nawyk przygotowania się do danego dnia lub tygodnia handlowego, a nastepnie kiedy już rynek realizuje to, na co jeseśmy przygotowani, pozostaje sprawdzić, czy w tym momencie może nas coś zaskoczyć (kalendarz ekonomiczny) oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten dzień i ten moment pozwala podjąć decyzję w spokoju. Czy masz kontrolę nad swoimi emocjami, czy może targają Tobą negatywne odczucia i lepiej tego dnia odpuścić. Pamiętaj, że jutro też jest dzień!
Jeżeli nie masz zielonego pojęcia od czego zacząć – zacznij od tego [START]
Odbierz swój kurs online i zacznij zarabiać na giełdzie
Chcesz więcej takich artykułów? Uważasz że treść ma sens?
KUP więcej bez płacenia- Komentuj, Udostępniaj, Polub – daj znać innym co wartościowego się tutaj dla Ciebie pojawiło i pomóż im również skorzystać!