6 wzorców umysłowych, dzięki którym wszystko się ułoży po Twojej myśli

Przede wszystkim fakt, że przeczytasz za chwilę ten krótki artykuł nie sprawi, że osiągniesz swój cel. Ten artykuł zawiera jednak informację jak postępować. Więc aby osiągnąć cel, Twoim zadaniem będzie zastosować to, co za chwilę zobaczysz.

Przed Tobą sześć wzorców umysłowych, które zostały zbadane na szerokiej grupie sportowców, którzy skutecznie wracali po kontuzjach i odnosili kolejne sukcesy.

Ogólnie sportowcy bardzo dobrze odnajdują się w biznesie czy właśnie tradingu, ponieważ wielokrotnie przegrywali swoje starty, co można porównać do wielu stratnych pozycji. Pomimo porażek wciąż startowali, ponieważ znali swoją wartość i cierpliwie szlifowali formę, czekając na odpowiedni moment. Ponadto sportowcy wielokrotnie przechodzili przez kontuzje, mniejsze lub większe, po których wracali do startów i dalej potrafili wygrywać. Można to porównać do drawdownów w tradingu, czyli obsunięciach salda rachunku oraz następujących po nich przyrostach na kapitale.

Jeden – Motywacja

Być może znana jest Ci metoda kija lub marchewki – sytuacja w której króliczek biegnie, bo goni marchewkę lub dlatego, że ucieka przed kijem. Większość ludzi podejmuje działanie w skutek jednej z dwóch rodzajów motywacji:
Metoda marchewki – dążenia DO czegoś – np. do posiadania większej ilości pieniędzy, do zyskania więcej czasu dla bliskich.
Metoda kija – uciekanie OD czegoś – np. od życia w biedzie, od bycia niewolnikiem pracy.

Obie te sytuacje z pozoru mówią o tym samym, różnica polega jednak na tym czy coś gonisz, czy przed czymś uciekasz. Gary Faris odkrył, że pierwszym wspólnym wzorcem dla badanej grupy było kierowanie się dwoma rodzajami motywacji jednocześnie – zarówno chęć powrotu do zdrowia i startów, jak i ucieczka przed końcem kariery, koniecznością szukania pracy.

Dwa – Całkowite poświęcenie

W tym wypadku całkowite poświęcenie się odzyskaniu pełni sił i zdrowia. Badani sportowcy wiedzieli, że to osiągną, a nawet byli przekonani, że będą mocniejsi niż przed urazem. Wiele osób w życiu po jakimś niepowodzeniu wątpi w siebie, zamiast udowodnić sobie, że to tylko „wypadek przy pracy”. Wielu traderów po kilku stratnych zagraniach wątpi w swoje umiejętności i odpuszcza, zamiast trzymać się zaplanowanej strategii i w pełni ją realizować. Znasz dobrze swój potencjał, nie akceptuj niczego poniżej swoich możliwości!

Trzy – Systematyka

Każdy kto był kiedyś chory i miał antybiotyk wie, że należy go zażywać co 12 godzin, a nie zażyć tygodniową dawkę na raz. Żadna piosenka nie stała się hitem, bo była puszczona w radiu jeden raz. Kluczem jest powtarzalność i systematyka. Jest takie powiedzenie „jak zjeść wielkiego słonia? Wystarczy go pociąć na małe kawałki”. Sportowiec patrzący na wielomiesięczną rehabilitację może zwątpić, że da radę, ponieważ cel jest zbyt duży i zbyt odległy w czasie. Właśnie dlatego dzieli się ją na etapy oraz kolejne kroki w każdym z etapów. Kiedy rozbijesz cel na drobne zadania każdego dnia, wyzwanie staje się łatwiejsze. Ponadto każdego dnia osiągasz zaplanowany cel, a drobne sukcesy dodatkowo napędzają do dalszej pracy. Z pewnością przeszło Ci przez myśl aby nauczyć się inwestowania, zarabiania na rynkach finansowych. Być może nawet znasz osoby, które to robią, a którym opanowanie tego zajęło kilka lat czy miesięcy, przez co wydaje się to trudne do zrealizowania. Zacznij od pierwszego kroku – zdobądź podstawy, a następnie systematycznie małymi kroczkami pogłębiaj wiedzę. Ani się obejrzysz, a będziesz swobodnie tradować.

Cztery – Czas

Badani sportowcy inaczej traktowali czas. Zamiast zadręczać się myśleniem, co będzie ich czekać w przyszłości, jak przebiegnie cały proces rehabilitacji, żyli tylko tu i teraz. Koncentrowali się na teraźniejszości, na tym co aktualnie mają do zrobienia aby osiągnąć zamierzony efekt. Podobnie postępuje trader – nie wybiega myślami czy zarobi czy straci, więc omijają go emocje zarówno negatywne, jak i pozytywne. Zadaniem tradera jest jedynie reakcja na aktualną sytuację na wykresie zgodnie z metodologią i podejmowanie decyzji w oparciu o to, co mówi wykres.

Pięć – Zaangażowanie

Jest takie angielskie powiedzenie „How You do one thing, is how You do everything” – tak jak robisz cokolwiek, tak robisz wszystko. Badani sportowcy podczas rehabilitacji dbali nawet o to, w jaki sposób przykładają worek z lodem do kontuzjowanego miejsca. Czasami jak widzę podejście traderów do analizy rynku to nie dziwię się, że nie mają efektów. Tak samo jak handlujesz, tak samo się przygotuj do tego czyli zrób analizę, przeanalizuj swoje poprzednie błędy. Bardzo często traktujemy coś dodatkowo, poświęcając temu niewiele uwagi, a oczekujemy niewyobrażalnych korzyści w zamian. Tak się po prostu nie da. Zmień podejście, a zmienią się Twoje rezultaty! Osoby traktujące ten biznes na poważnie, osiągają dużo lepsze wyniki finansowe!

Sześć – Porównanie

Wielokrotnie o tym mówiłem, a badania to potwierdziły. Sportowcy porównywali swoje wyniki TYLKO DO SWOICH poprzednich wyników. Dlaczego? Na tle sprawnych w 100% sportowców wypadliby słabo, a porównując się do „zwykłych” ludzi byliby ponadprzeciętni. Każdy wynik miałby negatywny wydźwięk. Nie można porównywać się do drugiej osoby, skoro jest ona na innym etapie, ponieważ wynik będzie zawsze demotywujący. Albo okażesz się dużo lepszą osobą przez co zaniechasz pracę nad sobą, albo słabszą co spowoduje, że zwątpisz w siebie.
Porównując swoje osiągnięcia do swoich poprzednich zawsze się motywujesz, ponieważ wiesz, czy się obijasz i trzeba podkręcić śrubę lub czy robisz postępy, więc jest automotywacja, że robisz coś dobrze i nakręcasz się bardziej. To właśnie jeden z powodów dlaczego bardzo rzadko publikuję swoje wyniki.
Zamiast porównywać się do innych sprawdź jak wypadasz na swoim tle sprzed tygodnia/miesiąca/roku. Efekt może Cię mocno zaskoczyć!

Porównując się do innych osób w każdej dziedzinie zawsze będą od ciebie osoby lepsze oraz gorsze. To jednak jest bez znaczenia, bo dla Ciebie powinno być istotne tylko i wyłącznie to jak wyglądają Twoje własne postępy. Dzięki takiemu podejściu, zamiast zazdrości czyichś dokonań, możesz się nimi inspirować!

Te sześć elementów zaobserwowanych u sportowców, jak widzisz z powodzeniem można zauważyć również u Traderów, podobnie jest u przedsiębiorców, czy nawet w życiu codziennym. Pamiętaj co było napisane na początku tego artykułu – nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniesz tych wzorców stosować!

Odbierz swój kurs online i zacznij zarabiać na giełdzie

Chcesz więcej takich artykułów? Uważasz że treść ma sens?
KUP więcej bez płacenia- Komentuj, Udostępniaj, Polub – daj znać innym co wartościowego się tutaj dla Ciebie pojawiło i pomóż im również skorzystać!

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ
PODZIEL SIĘ

Powiązane Posty