Jak łatwo wpaść w szał zakupów i stracić wszystkie pieniądze

Na przestrzeni wieków, wielokrotnie świat obsesyjnie szalał na wieść o kolejnej żyle złota, dzięki której wszyscy się wzbogacą. Właśnie masz okazję dowiedzieć się o…

…tym jak nie dać się nabrać na kolejną bańkę inwestycyjną. Dziś powiem o książce, dzięki której z pewnością dużo łatwiej będzie uniknąć inwestycyjnej katastrofy. Bardzo często lekką ręką potrafimy inwestować spore kwoty w obietnice bez pokrycia, dziś zachęcę Cię do zainwestowania chwili czasu, dzięki czemu może nie zarobisz, ale jest duża szansa że unikniesz strat!

Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów

Dzięki uprzejmości www.maklerska.pl w moje ręce trafiła książka o takim właśnie tytule, której autorem jest Charles Mackay. W ramach wymiany uprzejmości piszę niniejszy tekst o tej książce. Zgodziłem się na to tylko dlatego, że otrzymałem zgodę na szczerą opinię, bez wazeliny. Jestem już po przeczytaniu “Niezwykłych złudzeń i szaleństw tłumów” i muszę przyznać że książka mnie mocno zaskoczyła.

Nie dlatego, że nie jest dobra, ale dlatego, że dużo więcej się po niej spodziewałem. Być może dlatego, że w jednej z recenzji przeczytałem, że wg. “Financial Times” to jedna z 10 najlepszych książek wszech czasów o inwestowaniu.

Pierwsze wrażenie

Książkę się czyta szybko i przyjemnie. Jest ciekawa, chociaż uważam że pierwsza jej część jest nieco przydługa. Z inwestycyjnego punktu widzenia, gdyby była nieco krótsza, wciąż dałoby się spokojnie wyciągnąć z niej ogromną ilość mądrych, konkretnych wniosków. Z drugiej strony, z ekonomicznego punktu widzenia, dla wielu czytelników takie historyczne smaczki i detale będą miały nieocenioną wartość.

Zawodowo zajmuję się tradingiem – to trochę inna forma inwestowania i w tej materii książka Mackay’a wydała mi się praktycznie bezużyteczna – na próżno szukać tam strategii handlowych, informacji o rodzajach analizy, zarządzaniu kapitałem czy wielu innych pomocnych w tradingu kwestii. Mimo to, książka z całą pewnością pomoże zrozumieć zachowanie tłumu, czyli pośrednio pomoże interpretować trend.
Poza tradingiem inwestuję również w kryptowaluty i w tej kwestii akurat wiedza z książki jest bardzo przydatna i pożyteczna. Szczególnie część o Kompanii Mórz Południowych, dzięki której można wyciągnąć sporo wniosków dot. nowo powstających projektów walut cyfrowych.

Głęboki przekaz

Pierwsze wrażenie miałem negatywne, ponieważ jestem mocno skupiony na swojej działalności i szukałem zastosowania nowo posiadłych informacji w swojej branży. Kiedy jednak zastanowić się głębiej nad przekazem który ze sobą niesie ta książka, to uważam że każda osoba która chce inwestować powinna ją przeczytać. Dlaczego? Ponieważ doskonale ukazane są błędy, nie tyle inwestorów, co po prostu zwykłych ludzi. Opisane są różne historie, na przestrzeni wielu lat, w różnych krajach, w których zwykli ludzie chcieli zostać inwestorami. Dzięki tej pozycji można doskonale zrozumieć jakie błędy popełniane były, są i będą popełniane przez osoby nieświadome mechanizmów giełdowych. Jednocześnie jestem więcej niż pewien, że wiele osób, gdyby przeczytało tą książkę, zanim zainwestowało swoje pieniądze, dziś byliby o wiele bardziej majętni, a wiele osób na pewno by nie zbiedniało przez bardzo złe „inwestycje”.

Reasumując

Nie jest to książka o tym jak zarabiać na tradingu, ale jest to na pewno bardzo ciekawa książka o ekonomii oraz budująca świadomość osobom chcącym inwestować swoje oszczędności. Ze względu na to, jak w prosty sposób pozwala zrozumieć świat finansów uważam, że powinna być obowiązkowym punktem edukacji szkolnej. Niestety jednak tak się nie stanie – kiedy przeczytasz książkę, zrozumiesz dlaczego rządzącym nie zależy na tym aby wiedza w niej zawarta była powszechna.

Dziś otrzymujecie ode mnie dwa prezenty:

  1. Fragment książki w PDF [KLIK]
  2. Kod rabatowy – nietypowy – Dzięki niemu otrzymacie 20% zniżki na książkę na na www.maklerska.pl

Odbierz swój kurs online i zacznij zarabiać na giełdzie

Chcesz więcej takich artykułów? Uważasz że treść ma sens?
KUP więcej bez płacenia- Komentuj, Udostępniaj, Polub – daj znać innym co wartościowego się tutaj dla Ciebie pojawiło i pomóż im również skorzystać! Napisz co takiego robią ludzie sukcesu że go osiągają.

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ
PODZIEL SIĘ

Powiązane Posty