Zobacz dlaczego nie zarabiasz

Pracuję obecnie na mentoringu z mężczyzną, który zadał mi takie pytanie „Marek jak to jest, że ja już handluję dwa lata i dalej nie zarabiam?” odpowiedziałem mu, że…

…to proste i dowiemy się tego po zadaniu kilku pytań.

Pytanie nr 1: Na jakiej podstawie otwierasz zlecenie?
Pytanie nr 2: Na jakiej podstawie zamykasz zlecenie?
Pytanie nr 3: Jakie są założenia Twojej strategii?

Na żadne z tych pytań nie potrafił odpowiedzieć w jasny i konkretny sposób. Z jednej strony to straszne, że ktoś po dwóch latach nie ma takich podstaw, z drugiej dobrze, że to wyszło na takim spotkaniu, bo dzięki temu możemy te problemy szybko rozwiązać.

Drążąc temat głębiej dotarliśmy do przyczyny, dlaczego po dwóch latach wciąż brakuje odpowiedzi na te fundamentalne pytania – żeby lepiej ją zrozumieć przyjrzyjmy się trochę bardziej tematowi zarabiania.

Skoro żyjesz w dzisiejszym świecie to znaczy, że masz pieniądze. W większości przypadków są to pieniądze zarobione, wyjątkami są sytuacje kiedy jesteś jeszcze na utrzymaniu rodziny lub ciągniesz socjal. W sytuacji kiedy pracujesz – jesteś w stanie w prosty sposób ocenić jakie czynności wykonać, aby zarobić określoną sumę pieniędzy. Bez znaczenia czy jesteś na etacie, czy masz swój biznes – w każdym przypadku jesteś w stanie przynajmniej oszacować ile zarobisz, poświęcając określoną ilość czasu lub wykonując określone czynności.

Co więcej, Twoje czynności zawodowe są z dużą pewnością powtarzalne – np. obsługa klienta ma określony schemat rozmowy, sprzedaż tak samo, praca biurowa podobnie, o produkcji nie wspominając. Jakąkolwiek pracę nie wykonujesz – ma ona określony schemat wykonywania czynności i kiedy ktokolwiek Cię zapyta o czynności, które wykonujesz w swojej pracy to prawdopodobnie bardzo szybko możesz udzielić odpowiedzi.

Dokładnie tak wygląda skuteczny trading

W tradingu wykonujesz schematyczne czynności, tylko aby je wykonywać potrzebujesz (jak w każdej branży) schematu działania który przyniesie zysk.
Przecież Twoja firma nie działa na oślep z nadzieją, że zarobi tylko ma określony biznesplan, według którego generuje zysk. Dlaczego w korpo jest tyle zebrań i odpraw? Żeby przypomnieć Tobie ile masz zarobić, żeby się biznesplan firmy zgadzał!

Wracając do giełdy – Skuteczny trading jest nudny, porównałbym go trochę do pracy w kontroli jakości – polega na obserwowaniu wykresu i podejmowania działania kiedy widoczny jest pozytywny schemat oraz odrzucaniu wszystkich innych.
Dlaczego większość osób handlujących samodzielnie nie potrafi zarabiać? Zastanów się jak często analizujesz swoje zagrania? Jak często sprawdzasz, czy Twoje działania są zgodne z planem czy może bardziej chaotyczne? Czy w ogóle masz jakikolwiek plan działania? Czy wiesz jakiego rezultatu się spodziewać po Twojej strategii? Ile czasu poświęcasz na handlowanie, a ile na analizę?

Większość osób tego nie robi!

Osoby które próbują, często nie potrafią odróżnić które zagrania są dobre a które nie! Brakuje im skutecznych wzorców, strategii pozwalających zarabiać. Sporo osób wchodzi na rynek bo ma pieniądze, ale nie ma wiedzy, otwiera pozycję i jak zarobi to uważa że była dobra, a jak straci to zła. To najgorsze kryterium oceny zagrania. Czy w biznesie wyciągasz wnioski po jednej fakturze? Twój pierwszy klient mógł kupić Twój produkt przez pomyłkę lub przypadek – to nie oznacza, że jesteś rekinem biznesu i już każdy kupi. Do tego potrzeba odpowiedniej próby statystycznej pod doświadczonym okiem, które pomoże taki biznes stworzyć.

Wniosek po spotkaniu z uczniem był taki, że nie zarabia, ponieważ ostatnie 2 lata to on tylko handlował, zamiast się uczyć tego biznesu i planować działania. Chciał tylko grać na giełdzie, a żeby grać, to trzeba przecież znać zasady i mieć taktykę… Niby takie proste, ale kiedy masz do wyboru uczyć się czy grać – prawie każdy wybiera „zabawę”.

Sekret wygrywania to przygotowania

Reasumując – Tak jak będziesz traktować trading, tak będzie Ci on płacić. Jeżeli będzie to zabawa, hobby, to raczej będzie Cię kosztować, niż przynosić pieniądze. Ale kiedy podejdziesz do tego jak do biznesu tj. na poważnie i dasz sobie czas na naukę – efekty mogą być zaskakujące! Jak w każdym biznesie, tutaj również potrzeba się przygotować zanim się zainwestuje pieniądze. Bardzo dobry jest fakt, że ten biznes można łatwo skalować – naucz się zarabiać 5-10% na małej kwocie, a następnie powiel schemat na większej. Działania będą dokładnie takie same, jednak najpierw trzeba nauczyć się tych działań i schematów.

Zastanów się co tobie dałaby umiejętność regularnego pomnażania swojego kapitału, 5-10% w skali na początku nawet roku, może kwartału, a z czasem i doświadczeniem może więcej i szybciej. Jak mawia klasyk „żeby wygrać, trzeba grać”, tylko żeby wygrać na giełdzie, to trzeba się tej giełdy nauczyć.

Odbierz swój kurs online i zacznij zarabiać na giełdzie

Chcesz więcej takich artykułów? Uważasz że treść ma sens?
KUP więcej bez płacenia- Komentuj, Udostępniaj, Polub – daj znać innym co wartościowego się tutaj dla Ciebie pojawiło i pomóż im również skorzystać! Napisz co takiego robią ludzie sukcesu że go osiągają.

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ
PODZIEL SIĘ

Powiązane Posty