Jak zwiększyć efekty, nawet kilkukrotnie?

To co za chwilę przeczytasz może być dla Ciebie małym szokiem, spodziewam się wręcz, że nie uwierzysz w to co napiszę. Już kilka lat temu odkryłem, że aby mieć kilkukrotnie lepsze rezultaty należy…

…zastanów się przez chwilę co trzeba zrobić, aby zarobić więcej. Niestety zwróciłem uwagę, że większość osób na to pytanie odpowiada „więcej pracować”. Jeżeli taka odpowiedź pojawiła się w Twojej głowie, to znaczy że znajdujesz się po stronie ok 90% ludzi na świecie, czyli tych którzy zamieniają swój czas na pieniądze. Pisałem o tym w osobnym artykule [KLIK]

Prawo Parkinsona

Bardzo często wizja pracy 8 lub więcej godzin każdego dnia powoduje, że już na samą myśl o poniedziałku, najbliższych pięciu dniach ręce opadają. O dziwo kiedy pracujesz mniej, jesteś bardziej wydajny. Dlaczego tak jest? Ponieważ im mniej masz czasu na wykonanie pewnych czynności, tym bardziej skupiasz się na danej pracy. Mniej pozwalasz sobie na rozpraszanie się, kiedy goni cię czas. To tzw. Prawo Parkinsona które mówi że “Praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie”

Można powiedzieć, że bez względu na to ile dasz sobie czasu na wykonanie danej czynności, czynność zostanie wykonana w pełnym wymiarze tego czasu. A zatem, skracając sobie czas na wykonanie poszczególnych czynności, zostaje sporo czasu wolnego. To było kluczowe podczas coachingu z jedną ze swoich klientek VIP. Zauważyliśmy że w ciągu doby poświęca prawie 11h na pracę z dojazdami, pomimo że teoretycznie powinna pracować 8h. Kiedy mierzyliśmy czas każdej czynności, okazało się, że czynności zawodowe zajmowały zaledwie 40% tego czasu. Dodatkowo zamiast denerwować się w warszawskich korkach, przesiadła się do komunikacji miejskiej i zyskała chwilę na odpoczynek, dzięki czemu finalnie okazało się, że zyskała w swoim życiu czas. Czas dla siebie.

Wydajność jest kluczowa

Druga kwestia na którą zwracam uwagę w efektywnej pracy to odpoczynek. Kiedyś pracowałem na najwyższych obrotach przez wiele miesięcy, a wakacje uznawałem za zbędny luksus, bo „produkcja musi iść pełną parą”. Dziś swój każdy miesiąc, a nawet tydzień pracy planuję od ustalenia wolnego. Aby pracować wydajnie, potrzebujesz zasobów – bez względu czy pracujesz fizycznie, czy umysłowo, potrzebujesz czasu na ładowanie baterii. Najczęściej ludzie pracujący fizycznie jadą na urlop „leżakowy” a osoby pracujące umysłowo na urlop aktywny. Ma to bezpośredni związek z faktem, że najlepiej regenerujesz się robiąc coś innego niż na co dzień. Zatem jeżeli pracujesz przy biurku, wizja spędzenia kilku dni na wakacjach all-inclusive i leżakowania wydaje się kusząca, ale istnieje mała szansa że faktycznie „odpoczniesz”. Dużo lepsze z punktu widzenia regeneracji oraz ładowania swoich akumulatorów byłby np. wypad w góry i większa niż na co dzień aktywność.

Jedna rzecz na raz

Przekładając to wszystko na trading – zastanów się, czy poświęcając więcej czasu na trading będziesz więcej zarabiać? To wszystko zależy od tego, czy to więcej czasu będzie wydajne i efektywne. Jest spora różnica pomiędzy:
Wariant 1. handel np. 60-90 minut na niskim interwale, wyłączony telefon, facebook, słuchawki na uszach i 100% skupienia na wykresie,
Wariant 2. handel 5h podczas gdy w międzyczasie wykonujesz kilka czynności równolegle.
W drugim przypadku giełda prawdopodobnie faktycznie zajęła ledwie chwilę, ale w głowie masz spędzone wiele godzin przy wykresie i oczekiwania rosną… Dlatego skup się na tym co masz zrobić, zrób to, a następnie zajmij się innymi rzeczami. Wykonuj jedną rzecz na raz, multitasking jest wrogiem koncentracji!

Zasada Pareto

Sprawdzona w wielu branżach, w wielu środowiskach zasada, która mówi o tym, że 20% zasobów przynosi 80% efektów. Np. 20% kierowców powoduje 80% wypadków lub 20 % pracy, przynosi 80% pieniędzy.
Czy warto zatem poświęcać kolejne 80% czasu żeby „dobić” do setki efektów? Nie lepiej zadowolić się „tylko” 80%, a pozostałe 80% czasu poświęcić na przyjemności?
Na realnym przykładzie – często handlując lub pracując na mentoringach z uczniami zaobserwowałem, że w pierwszej części dnia osiągana jest lwia część zysku. Ponieważ nie jesteśmy w stanie wytrzymać długo w skupieniu, pojawiają się przerwy, rozpraszacze tzw. inne aktywności dnia, najczęściej nieświadomie stosujemy drugi wariant z poprzedniego akapitu. Często zdarzało się nawet, że podczas tej drugiej części dnia dochodziło do utraty zysków! Mając wiedzę o zasadzie Pareto wielu moich uczniów handluje dziś dużo mniej, a osiąga lepsze rezultaty.

Bardzo często ludzie odnoszą błędne wrażenie, że żeby handlować trzeba całymi dniami siedzieć przed komputerem i obserwować wykresy godzinami. Tutaj również ma zastosowanie zasada Pareto, ponieważ znaczną większość czasu trader czeka na sygnał od rynku, następnie potrzebuje chwili skupienia – otwiera pozycję i znów czeka na sygnał od rynku aby tę pozycję zamknąć. Jak widać zatem, znaczna część tradingu polega na czekaniu, a podczas czekania można robić sporo innych ciekawych rzeczy. Dodatkowo istnieją tzw. zlecenia oczekujące, które można ustawić tak, aby same oczekiwały zarówno na otworzenie pozycji jak i jej zamknięcie. Trzeba tylko zdobyć wiedzę, jak z nich korzystać.

Reasumując

Planuj odpoczynek, dużo i często regeneruj się, dzięki czemu będziesz pracować wydajniej, efektywniej, a w konsekwencji krócej. Zaoszczędzony czas pracy zainwestuj w kolejne źródło dochodu  i zastosuj w nim te same zasady.

Odbierz swój kurs online i zacznij zarabiać na giełdzie

Chcesz więcej takich artykułów? Uważasz że treść ma sens?
KUP więcej bez płacenia- Komentuj, Udostępniaj, Polub – daj znać innym co wartościowego się tutaj dla Ciebie pojawiło i pomóż im również skorzystać! Napisz co takiego robią ludzie sukcesu że go osiągają.

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ
PODZIEL SIĘ

Powiązane Posty